Kelkit Gündem

Devletin Kitapları Neden Kullanılmıyor?

Milli Eğitim Cevap Versin.. Devletin Kitapları Neden Kullanılmıyor? Devletin öğrencilere ücretsiz ders kitabı vermesi toplumun bütün kesimleri tarafından takdir ediliyor. Bakanlığın bu çok önemli hizmetine rağmen, bu kitapları kullanmayan pek çok okul ve eğitimcinin “kaynak kitapları” kullanması anlaşılamıyor. Türkiye eğitimde kabuğunu kırma uğraşı verirken, buna direnen şehirlerin başında Gümüşhane geliyor. Milli Eğitim Bakanlığının “ücretsiz ders […]

Devletin Kitapları Neden Kullanılmıyor?
24 Eylül 2018 - 9:45 'de eklendi.

Milli Eğitim Cevap Versin..

Devletin Kitapları Neden Kullanılmıyor?

Devletin öğrencilere ücretsiz ders kitabı vermesi toplumun bütün kesimleri tarafından takdir ediliyor. Bakanlığın bu çok önemli hizmetine rağmen, bu kitapları kullanmayan pek çok okul ve eğitimcinin “kaynak kitapları” kullanması anlaşılamıyor.

Türkiye eğitimde kabuğunu kırma uğraşı verirken, buna direnen şehirlerin başında Gümüşhane geliyor. Milli Eğitim Bakanlığının “ücretsiz ders kitabı” vermesine rağmen, hala pek çok okul müdürü ve öğretmen, öğrenci ve velileri kaynak kitaplara yönlendirerek adeta suç işliyorlar.

Devletin çok büyük ve önemli olan bu hizmetini toplum gözünde “küçük düşürme, kafasına göre hareket etme, mili serveti çöpe atma” anlamına gelecek olan ders kitaplarını kullanmama anlayışına, bu yılda de pek çok okul ve eğitimcinin devam ettiği bilgisine ulaşıldı.

Alanında yetkin bilim insanları tarafından hazırlanan ders kitaplarını işlemek yerine, öğrenci ve velilerin “belli kaynak kitaplara yönlendirilmesi tepki çekiyor.

Ders kitaplarının sadece aksesuar olarak görüldüğü ve bunun yerine kaynak kitapların kullanıldığına parmak basan duyarlı eğitimciler, “bunun milli serveti heba etme olduğunu” belirtiyorlar.

Okulların açıldığı bu haftalarda veli ve öğrencilerin kaynak kitaplara yönlendirildiği bilgisi haber merkezimize gelmeye devam ediyor. “Belli” yayınlara yönlendirmenin ve devlet kitaplarını kullanmamanın suç olduğu belirtilirken, neden bazı okul müdürleri ve öğretmenlerin ısrarla kanun dışı hareket ettikleri merak ediliyor.

İl Milli Eğitim müdürlüğü başta olmak üzere Kelkit ilçe milli eğitim müdüründen, İlçedeki okullarda devam eden kaynak kitap konusuna ve okullardaki boş kadroların neden kaynaklandığını açıklamasını bekliyoruz.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER