Kelkit Gündem

Fabrikanın yarısı Belediye’ye tahsis edildi

Kelkit ilçesinde 2004 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan ve o günden sonra hiç kimseye yar olamayan TEKEL’e ait eski Kibrit Fabrikasının bir kısmı Kelkit Belediyesine tahsis edilecek. Kelkit ilçesinde 2004 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan ve o günden sonra hiç kimseye yar olamayan TEKEL’e ait eski Kibrit Fabrikasının bir kısmı Kelkit Belediyesine tahsis edilecek. Bir […]

Fabrikanın yarısı Belediye’ye tahsis edildi
19 Haziran 2020 - 10:52 'de eklendi.

Kelkit ilçesinde 2004 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan ve o günden sonra hiç kimseye yar olamayan TEKEL’e ait eski Kibrit Fabrikasının bir kısmı Kelkit Belediyesine tahsis edilecek.

Kelkit ilçesinde 2004 yılında zarar ettiği gerekçesiyle kapatılan ve o günden sonra hiç kimseye yar olamayan TEKEL’e ait eski Kibrit Fabrikasının bir kısmı Kelkit Belediyesine tahsis edilecek.

Bir dizi inceleme ve temaslarda bulunmak üzere Kelkit’te bulunan Gümüşhane Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas’ı makamında ziyaret etti. 

Yapılan ziyarette 2004 yılında kapatılan ve 2016 yılında hazırlanan proje kapsamında Kelkit Organik Tarım Araştırma ve Uygulama Merkezi olarak hazine tarafından Gümüşhane Üniversitesine tahsis edilen Kelkit Kibrit Fabrikası alanının bir kısmının Kelkit Belediyesi’ne tahsis edilmesi üzerine istişarelerde bulunuldu.

Konu ile ilgili açıklamalarda bulunan Rektör Zeybek, “Kelkit Belediyesi’nin talebi üzerine üniversitemize tahsis edilen eski Kibrit Fabrikasının soğuk hava depolaması, kuru fasulye toplama ve paketleme tesisi, organik ürünlerin üretimi gibi alanlarda değerlendirilmek üzere arazinin bir kısmının devri ile ilgili istişarelerde bulunduk. Daha öncesinde Kelkit Belediyesi’nin bu alan ile ilgili talepleri vardı. Bizler de bu konu hususunda çalışmalarımızı yapmaya başladık. Tabi araya salgın girince gidememiştik. Kelkit Belediye Başkanımız Aziz Nas ile birlikte eski Kibrit Fabrikasında incelemelerde bulunup, fabrikadan kalan binaların yapılan talep doğrultusunda devrini kararlaştırdık. Bundan sonraki süreçte kısmet olursa bir kısmını bizler değerlendireceğiz, bir kısmını da Kelkit Belediyesi tarafından değerlendirilecektir. Hazırlanacak projeler sayesinde ilgili alanın Kelkit’e büyük bir istihdam ve ekonomik değer katacağına inanıyoruz. İlçemize ve üniversitemize katma değer katacak bu gelişmenin hayırlı olmasını diliyor, Kelkit Belediye Başkanımız Sayın Aziz Nas’a da misafirperverliklerinden dolayı da teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Kelkit Belediye Başkanı Aziz Nas ise “2004 yılında kapatılarak Gümüşhane Üniversitesine tahsis edilen Kelkit Kibrit fabrikası alanının %50’lik bölümünün Belediyemize tahsisi hususunu Gümüşhane Rektörümüz Prof. Dr. Sn Halil İbrahim Zeybek’e ilettik. Kıymetli rektörümüzle yapılan istişareler neticesinde bu alanın tahsisine karar kıldık. İlçemize katma değer katacak bu gelişmenin hayırlı olmasını diliyor, Kıymetli Rektörümüze ş

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER