Kelkit Gündem

Gümüşhane Üniversitesi dünya sıralamasında

Gümüşhane Üniversitesi Rektör Halil İbrahim Zeybek’in görev sürecinde büyük başarılara imza atılıyor. Başarılı çalışmalarıyla kamuoyunda Gümüşhanenin reklam yüzü olarak kabul edilen Rektör Zeybek Gümüşhanenin ve Gümüşhane üniversitesinin büyümesi için fedakarlık gösteren isimler arasında yer alıyor. Rektör yardımcıları ve başarılı akademisyenleriyle kalite odaklı bir üniversite meydana getiren Zeybek,dünya sıralamasındada çıtayı yükselten isim oldu. Gümüşhane Üniversitesi, University […]

Gümüşhane Üniversitesi dünya sıralamasında
12 Kasım 2018 - 8:13 'de eklendi.

Gümüşhane Üniversitesi Rektör Halil İbrahim Zeybek’in görev sürecinde büyük başarılara imza atılıyor.
Başarılı çalışmalarıyla kamuoyunda Gümüşhanenin reklam yüzü olarak kabul edilen Rektör Zeybek Gümüşhanenin ve Gümüşhane üniversitesinin büyümesi için fedakarlık gösteren isimler arasında yer alıyor.
Rektör yardımcıları ve başarılı akademisyenleriyle kalite odaklı bir üniversite meydana getiren Zeybek,dünya sıralamasındada çıtayı yükselten isim oldu.
Gümüşhane Üniversitesi, University Ranking by Academic Performance Araştırma Laboratuvarınca (URAP) hazırlanan dünya sıralamasında geçen yıla göre 6 basamak birden yükselerek 2 bin 472’nci sıraya yerleşti.
Orta Doğu Teknik Üniversitesi Enformatik Enstitüsü bünyesinde Türk ve dünya üniversitelerini akademik performanslarına göre sıralamak amacıyla kurulan ve kar amacı gütmeyen URAP, 2018-2019 yılı dünya sıralamasını açıkladı.
Dünyadaki yaklaşık 25 bin yükseköğretim kurumu arasında ilk 2 bin 500’ün sıralandığı listede Gümüşhane Üniversitesi 2 bin 472’nci sırada yer alarak önemli bir ilerleme kat etti.
Gümüşhane Üniversitesi makale puanı: 5.56, Alıntı puanı: 16.06, Toplam Belge: 4.29, Makale Etki Toplamı (AIT): 11.95, Atıf Etki Toplamı (CIT): 13.49 ve İşbirliğinden aldığı 6.44 ile toplam 57.79 puan aldı.
Aldığı puanlarla 2 bin 500 üniversite arasından 2 bin 472’inci sırada yer alan Gümüşhane Üniversitesi Türkiye’den 87 üniversitenin girdiği sıralamada da 86’ncı sırada yer aldı. Urap 2017-2018 Dünya sıralamasında Gümüşhane Üniversitesi toplamda aldığı 38,43 puanla, dünyadaki üniversiteler arasında 2 bin 478’inci sırada yer almıştı. 2018-2019 Dünya sıralamasında ise aldığı 57,79’luk puanla 6 basamak birden yükselerek 2 bin 472’nci sırada kendisine yer buldu.
Üniversitenin bu hızlı yükselişinden memnuniyet duyduğunu kaydeden Rektör Prof. Dr. Halil İbrahim Zeybek, “Gümüşhane Üniversitemiz çok önemli bir sıçrama gerçekleştirdi. URAP 2018-2019 Dünya sıralamasında yapılan açıklamaya göre Türkiye’den hiçbir üniversite ilk 500 içine giremezken, Türk üniversitelerinde genel olarak bir gerilemenin dikkat çektiği belirtildi. Bu durumun nedeni olarak, Türk üniversitelerinin birçoğunda yayınların, etki faktörüne göre 4. çeyrek dergilerinde yapıldığı, 1. çeyrek dergilerinde yayınların az olduğu ve Web of Science’daki dergilerin çoğunun 4. çeyrekte yer alması belirtildi. Üniversitemiz yapmış olduğu yoğun bilimsel ve akademik çalışmalar neticesinde gerilemenin aksine yükselmeye başladı. Yayımlanan veriler ışığında da geçen yıl 38.43 puanla 2 bin 478 olan sıralamamız, bu yıl 57.79 puanla 2 bin 472’ye yükseldi. Bu haber bizler için gurur verici bir olay. Aynı zamanda ileriye dönük yaptığımız işlerin haklılığının bir göstergesidir. Gümüşhane Üniversitesi olarak ilk günden itibaren kalite odaklı büyümeye dikkat ettik. Bundan sonrada bu kaliteyi artırmak için daima bilimin ışığında çalışıp ilerlemeye devam edeceğiz. Üniversitemizin temel ihtiyaçlarının ciddi bir kısmı bugüne kadar giderildi. Bundan sonraki hedefimiz ise bu ilerleyişimizi sürdürmek ve önce ilk iki bin sonra ilk bin üniversite arasına girmektir. Bu gururu bizlere yaşatan tüm akademisyenlerimize, şehir-üniversite bütünleşmesinin örnek modeli olan Gümüşhane halkımıza ve katkı sunan herkese çok teşekkür ediyorum” dedi. Hbr. K.Tunç

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER