Kelkit Gündem

Kene ’ye Karşı Tedbirler Arttı

Kene Vakalarının En Çok Görülen Bölgelerden Biri Olan Kelkit’te Kurban Bayramı Öncesi Tedbirler Artırılırdı. Kene vakalarının en çok görülen bölgelerden biri olan Kelkit’te kurban bayramı öncesi tedbirler artırılırdı. Kurban Bayramı nedeniyle pazarlara gelecek olan kurbanlıklar birçok kontrolden geçiriliyor. Kurbanlıklar Pazar alanına getirilmeden önce hayvanların kimlik kontrolleri, hangi aşıların vurulduğu v kesime uygun olup olmadığı denetleniyor. […]

Kene ’ye Karşı Tedbirler Arttı
27 Temmuz 2020 - 6:54 'de eklendi.

Kene Vakalarının En Çok Görülen Bölgelerden Biri Olan Kelkit’te Kurban Bayramı Öncesi Tedbirler Artırılırdı.

Kene vakalarının en çok görülen bölgelerden biri olan Kelkit’te kurban bayramı öncesi tedbirler artırılırdı. Kurban Bayramı nedeniyle pazarlara gelecek olan kurbanlıklar birçok kontrolden geçiriliyor. Kurbanlıklar Pazar alanına getirilmeden önce hayvanların kimlik kontrolleri, hangi aşıların vurulduğu v kesime uygun olup olmadığı denetleniyor. Kurban sahiplerinin ise ateşleri ölçülerek Pazar alınana alınıyor.

‘Vatandaşımızın İçi Rahat Olsun’

Kene vakalarının en çok görülen bölgelerden biri olan Kelkit’te keneyle mücadele devam ederken diğer yandan Pazar alanına gelen kurban sahiplerinin ateşleri ölçülüyor. Kurban pazarında alınan tedbirlerle ilgili gazetemize açıklamalarda bulunan Kelkit Belediyesi Veteriner Hekimi Tayfur Kalkan düzenli olarak park, bahçeler ve hayvan pazarında kene ilaçlaması yapıldığını söyledi. Veteriner Hekimi Kalkan, “Bölgemizde kene sayısının fazla olduğunu bildiğimiz için ilaçlama çalışmalarını hiçbir zaman bırakmaktık. Aldığımız önlemlerin işe yaradığını görüyoruz, çünkü herhangi bir sorunla karşılaşmadık. Pandemi sürecinde de gerekli dezenfektan çalışmalarını yaparak önlemlerimizi aldık. Haftalık düzenli olarak temizleme ve yıkama çalışmalarımız devam ediyor. Vatandaşları uyarıyoruz, maske dağıtımı yapıyoruz” diye konuştu.

‘Bahar Ayında Tedbirler Alındı’

Kene vakalarına karşı tarım orman müdürlüğünün bahar ayında beri gerekli çalışmalarını yaptığını hatırlatan Veteriner Hekimi Kalkan, “Hayvanlardan insanlara buluşmaması için tedbirlerini aldı. Bizde vatandaşlarımız için sürekli ilaçlama yapıyoruz. Hayvanlar kesime geldiğinde biz gerekli incelemeleri yapıyoruz. Hayvan pazarına gelen tüm hayvanların kimlik kontroller, hangi aşıların vurulduğu, kesime uygun olup olmadığı kontrolleri yapılarak kesimler yapılıyor. Bütün sorumluluk bizde vatandaşımızın içi rahat olsun” dedi.

Kelkit Belediyesi Veteriner Hekimi Tayfur Kalkan açıklamalarını şöyle tamamladı;

“Hayvan pazarı içerisinde sürekli maske dağıtımı yapıyoruz. Zabıta ekiplerimiz Pazar alanında sürekli kontrol halinde ve pazara girişlerde ateş ölçümleri yapılıyor. Vatandaşlarımız çok rahat bir şekilde gelip kurbanını alabilir veya isterse kesimini yapabilir.”

 “Kurban Satış Pazarlarındaki Kurbanlık Hayvanlarda Kene İhtimali Göz Ardı Edilmemelidir”

Gümüşhane Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Halk Sağlığı Uzman Doç. Dr. Nilgün Ulutaşdemir ise Kene vakalarının kurban satış yerlerinde fazla görülebileceğine dikkat çekerek, “Kurban Bayramı için kurban satış yerlerine, kenenin daha çok görüldüğü yerler olan Gümüşhane, Erzincan, Erzurum, Tokat, Çorum, Yozgat ve Sivas’tan keneli hayvanlar getirilebilir. Bu hayvanlar kurban satış pazarlarına getirilmeden kene riskine karşı veteriner hekimler tarafından kontrol edilmelidir. Kurban satış yerlerine giderken açık renk ve uzun kollu giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorap içine alınmalıdır. Eve dönüldüğünde kıyafetler çıkarılıp, kıyafetlerde ve vücutta kene kontrolü yapılmalıdır. Keneye karşı hayvanlara keneyi uzaklaştırmak için en az 10 gün önceden ilaç verilmelidir. Antibiyotik ve parazit ilaçları 4 ile 7 gün içinde vücuttan atılır. Eğer ilaçlama kurbanlık hayvan kesilmeden bir gün önce yapılırsa parazit ilacı etle insana geçebilir” diye konuştu.

Doç. Dr. Ulutaşdemir, “Kurbanlık hayvan canlı-hareketli olmalı ve gözlerinde kızarıklık olmamalıdır. Kene kontrolü için hayvanın kulak arkasına, tüysüz bölgelerine, bacak arasına bakılmalıdır. Pandemi dolayısıyla Kurban satış yerlerinde sosyal mesafeye dikkat edilmeli, eski pazarlık usulü olan tokalaşma yapılmamalıdır. Kene görülürse herhangi müdahale yapılmadan en kısa sürede sağlık kuruluşuna gidilmelidir” dedi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER