Kelkit Gündem

Ölüm oranı en yüksek il: Gümüşhane

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı. Vaka sayısının az olması nedeniyle yüksek çıkan bu oranın […]

Ölüm oranı en yüksek il: Gümüşhane
19 Haziran 2020 - 10:55 'de eklendi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu ilin Gümüşhane olduğunu açıkladı.

Vaka sayısının az olması nedeniyle yüksek çıkan bu oranın ardından sosyal medyada ardı ardına yorumlar gelirken maske ve sosyal mesafe kurallarına uyulmasına yönelik çok sayıda eleştirel mesaj yazıldı.

Açıklamasında ölüm oranlarıyla ilgili bilgilere yer veren Bakan Koca, Gümüşhane’deki ölüm oranının yüzde 12,4 olduğunu ifade ederken bu oran dünyada ölüm oranı yüzde 11,70 ile en yüksek 5.ülke olan Meksika’dan, yüzde 11,12 olan İspanya’dan fazla olması dikkat çekti.

Bakan Koca, Bilim Kurulunda sokağa çıkma kısıtlamasının gündeme gelmediğinin altını çizerek vaka sayısına göre vefat oranının en yüksek olduğu şehrin yüzde 12,4 ile Gümüşhane, en düşük olduğu şehrin ise yüzde 0,33 ile Kilis olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin yüzde 2,67’lik ölüm oranıyla 81. sırada yer aldığını kaydeden Bakan Koca, yeni tip koronavirüs hastalığına (Covid-19) yönelik henüz doğrudan etkili bir ilaç bulunamadığını, aşının geliştirilemediğini dile getirdi.

Bakan Koca’nın açıklamaların ardından vatandaşlar Gümüşhane’deki vaka ve ölüm sayısını merak ederken, süreç başladığından beri bin 225 kişiye test yapılan Gümüşhane’de toplam pozitif vaka sayısının 39 olduğu, vefat eden hasta sayısının da 5 olduğu öğrenildi. Gümüşhane’de tedavi altına alınıp da Trabzon’a sevk edilen ve burada vefat eden 2 pozitif vaka daha bulunuyor. 

Yeni tip koronavirüs hastalığı (Covid-19) kaynaklı en son ölümün 17 Mayıs’ta gerçekleştiği Gümüşhane’de bugüne kadar pozitif olan 39 vakadan 26’sı iyileşirken, 6 hastanın tedavisinin de devam ettiği öğrenildi.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER