Kelkit Gündem

Özlüce Barajı 4 bin 560 dekar araziyi sulayacak

Temelden 39 metre yüksekliğinde olan ve 1 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak olan Kelkit Özlüce Barajı, tamamlandığında 4 bin 560 dekar zirai araziyi sulayacak. Devlet Su İşleri (DSİ) Gümüşhane’ye yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gümüşhane ve ilçelerinde son […]

Özlüce Barajı 4 bin 560 dekar araziyi sulayacak
24 Eylül 2018 - 9:40 'de eklendi.

Temelden 39 metre yüksekliğinde olan ve 1 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak olan Kelkit Özlüce Barajı, tamamlandığında 4 bin 560 dekar zirai araziyi sulayacak.

Devlet Su İşleri (DSİ) Gümüşhane’ye yaptığı yatırımlarla toprakları su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. Gümüşhane ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması, bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynayacak.

Büyük sulama projeleri alanları dışında kalan kırsal kesimlerde kısa sürede sulu tarıma geçilmesi ve civardaki içme kullanma suyu ihtiyaçlarının karşılanması hedeflenen “GÖLSU” projesi kapsamında Gümüşhane ilimizde nasibini aldı.

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü insanların en hayati ihtiyacı olan içmesuyu temini hizmeti ve yine insanların can ve mal emniyetini sağlayan suyun zararlarından koruma görevi, temiz enerjinin kaynağı olan HES yatırımları, gıda güvenliğinin teminatı olan sulu tarıma yapılan yatırımları ile doğrudan insanlara hizmet etme gibi bir misyonu bulunduğunu ifade eden DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, “Su ve toprak kaynaklarımızdan yararlanıp zararlarından korunmak maksadıyla özveri ile çalışan DSİ ailesi ülkemiz ekonomisi ve sosyal hayatına büyük hizmetler sunmuş olup, önümüzdeki süreçte de bu hizmetler bütün hızıyla devam edecektir. DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları,  üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.

Kelkit Özlüce Barajı Barajında Çalışmalar Devam Ediyor

Çalışmaları devam eden Kelkit Özlüce Barajının tamamlanması ile 4 bin 560 dekar zirai arazinin sulanacağını belirten DSİ Genel Müdürü Mevlüt Aydın, iş kapsamında memba batardosu ve dipsavak imalatları ve rölekasyon yolu kazılarının tamamlandığını, temel alt temel malzemesi serilerek yolun trafiğe açıldığını, dolusavak imalatının yüzde 80 seviyesinde olduğunu ve gövde dolgusuna devam edildiğini söyledi.

“Bölge İnsanına Ek Gelir Sağlanacak”

Temelden yüksekliği 39 metre ve 1 milyon metreküp su biriktirme hacmine sahip olacak Kelkit Özlüce Barajının tamamlanması ile bölgede yapılacak sulu tarım ile birlikte hem tarlalardaki verim artıracağını hem de yörede ürün çeşitliliğini sağlayacağını kaydeden Aydın, projenin tamamlanması ile 2018 birim fiyatları ile ülke ekonomisine yıllık 3 milyon TL katkı sağlanmasının hedeflendiğinin altını çizerek projenin yapılmasında emeği geçenlere teşekkür etti.

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER