Kelkit Gündem

Risk Odaklarını Kaldırıyoruz

AFAG Gümüşhane Müdürü Bayrak, Önceliklerinin Vatandaşların Can ve Mal Güvenliği Olduğunu Söyledi   Gümüşhane Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak, Afet ve Acil Durum Başkanlığının kurulduğu 2010 yılından bu yana riski azaltma ve riske yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi. AFAD olarak 2013 yılından itibaren de risk odaklı çalıştıklarını ifade eden Bayrak, riskli bölgelerin temizliğini […]

Risk Odaklarını Kaldırıyoruz
24 Eylül 2018 - 9:43 'de eklendi.

AFAG Gümüşhane Müdürü Bayrak, Önceliklerinin Vatandaşların Can ve Mal Güvenliği Olduğunu Söyledi

 

Gümüşhane Afet ve Acil Durum Müdürü Mesut Bayrak, Afet ve Acil Durum Başkanlığının kurulduğu 2010 yılından bu yana riski azaltma ve riske yönelik çalışmalara ağırlık verdiklerini söyledi.

AFAD olarak 2013 yılından itibaren de risk odaklı çalıştıklarını ifade eden Bayrak, riskli bölgelerin temizliğini çok önemsediklerini ifade ederek, “Bizim için en önemli olan vatandaşın can ve mal güvenliğidir” dedi.

“Afet Önleyici Tedbir”

Yapılan çalışmaları “Afet Önleyici Tedbir” olarak değerlendirdiklerini belirten Müdür Bayrak, “Vatandaşlarımızın kaldığı bölgelerde konutlarını tehdit eden unsurları ortadan kaldırıyoruz. Çalışmalarımızın ağırlığı yerleşim birimlerine yönelik çalışmadır. Genel hayata etkililik prensibini esas alıyoruz. Bir yerleşim yerinin yüzde 10’unun etkilenmesi durumunda müdahale ediyoruz. 100 ve yüz haneli bir köyde eğer yüzde 10 konut etkileniyorsa bizim görev alanımızın içerisinde yer alıyor, bunun altındakilere ise yerel müdahale ediyor. Genel hayata etkinlik durumundaki her işe AFAD olarak biz bakıyoruz.”Bakmaya da devam edeceğiz. Kanuni görevimiz” açıklamasında bulundu.

“Yamacın Tamamı Taranacak”

Gümüşhane’de Çağrı Merkezi’nin karşısından başlayarak Karşıyaka Mahallesi ayrımına kadar olan ve Gümüşhane-Erzurum Karayoluna paralel yamacın taranması amacıyla 2 milyon 900 bin liraya ihalesini yaptıklarını anlatan Müdür Bayrak, şöyle devam etti: “Buranın yer teslimini yaptık, en kısa zamanda çalışmaya başlayacak. Öncelikle kaya düşmesini engellemek için bariyerlerini kuracak. Daha sonra yamacın temizliğini yapacak. Üç yıl önce burada heyelan meydana gelmişti. Kayalar yola düşmüştü. Bu güzergahtaki risk tamamıyla ortadan kaldırılacak.”

“Kaya Islahı Devam Ediyor”

Kürtün ilçesine bağlı Kızılcatam köyünde 398 bin liralık kaya ıslahı projesinin devam ettiğini kaydeden Bayrak, “Şu anda çalışmalar devam ediyor. Çok kısa bir süre içerisinde bitecek. Bu köyümüzde yıllarca vatandaşlarımızın talebi oldu. Önce köyü taşıma kararı verildi, uygulanamadı. Vatandaşlarımız taşımaya sahip çıkmadılar. En son olarak, teknolojinin de ilerlemesi nedeniyle, bu teknolojiden de yararlanarak kaya ıslahı çalışmasına gittik. Buradaki çalışmamız hemen hemen tamamlanmak üzeredir” dedi.

“Kürtün Gürgenli Köyünde 2 Defa Kaya Islahı Yaptık”

Kürtün ilçesine bağlı Gürgenli köyünde iki defa kaya ıslahı yaptıklarını anlatan Müdür Bayrak, şöyle devam etti: “Gürgenli köyü, nüfusu kalabalık olan bir köyümüz. Engebeli ve kaya düşmesine müsait, orman içerisinde saklı ve aşağısındaki mahalleyi tehdit eden kaya blokları var. Bu köyümüzde de üçüncü kez kaya ıslahı yapıyoruz. 639 bin liralık projemiz ihale edildi, bu günlerde bu köyümüzdeki çalışmaya da başlanılacak. Ayrıca Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Tekke köyümüzde de bir ihalemiz oldu. Malzeme siparişleri verildi. Malzemeleri alınıp en kısa zamanda çalışmaya başlanılacak. Tekke köyündeki ihalemizin bedeli de 438 bin liradır. Şu anda ihale edilecek kaya ıslahı projemiz bulunmamaktadır. Sadece önümüzdeki yıl yatırım programına sunduğumuz Gümüşhane merkez ilçeye bağlı Dibekli köyü kaya ıslah projesi var. Yeni yapılmış proje, önümüzdeki yıl yatırım programına alınacak. Geçmiş yıllarda on yıllarca bekleniliyordu. Şimdi ise bu yıl sunduğumuz proje önümüzdeki yıl programına alınıyor ve vatandaşımızın can ve mal emniyetini ön planda tutuyoruz. On yıllar beklemeksizin çözüm bulup hayata geçiriyoruz.”

“Konutların İstinat Duvarları Yapılmamıştı”

Kürtün ilçesine bağlı Özkürtün beldesinde 84 daireli afet konutları olduğunu hatırlatan Müdür Bayrak, şunları kaydetti: “Konutlar yapılırken, konutların temeli açılırken istinat duvarı yapılmamıştı. Bu alanda kaya düşmeleri oldu, afet konutları tehlikeye girdi. Hemen bitişiğinde de Özkürtün Belediye Binası var. Burada da bir duvar yapımı ve afet önleyici projemiz vardı. Geçen yıl 600 bin lira civarında ihale yaptık. Ancak bu ödeneğimiz yetmedi, kayalar temizlenince farklı durumlar ortaya çıktı. Yeni 600 bin liralık bir proje daha yaptık. İlave duvar yapıldı. Akmaları önlemek için de tel kafes çekildi ve böylece riski ortadan kaldırdık.”

Etiketler :
SON DAKİKA
İLGİLİ HABERLER